Szanowni Czytelnicy

Hodowca 7/2021  Szanowni Czytelnicy

Nie ma kiedy w tym roku odpocząć od adrenaliny. Sezon lotowy na półmetku albo jeszcze dalej, więc w weekendy z okolicami nerwów nam nie brakuje. A tu równocześnie trzymają nas całotygodniowe emocje związane z Euro `2020. Postanowiliśmy się wpisać w „Hodowcy” w ten rytm gołębi i piłki nożnej pospołu. A kto lepiej realizuje ten wizerunek, niż Marcin Bochynek? Wybraliśmy się zatem z wizytą do Zabrza, by porozmawiać z człowiekiem, który osiągnął wysokie laury w obu tych sportach.

Odwiedzamy w tym numerze hodowców kilku generacji, o ciekawym podejściu do hodowli, ale i do życia. Zwłaszcza w sezonie lotowym warto pamiętać, że oprócz gołębi są jeszcze inne sprawy w życiu, a gołębie, oprócz lotów, potrzebują dbałości na co dzień, by mogły odbudowywać formę w pełnym zdrowiu. Pisze na ten temat nasz doktor Andrzej Koralewski, a Marek Kościelniak przytacza wyniki badań naukowych, pozwalające określić, ile tłuszczu zużywa gołąb podczas lotu i skąd czerpie energię; kiedy sięga po własny budulec. Warto nie odkładać lektury tych tekstów na „luźniejszą” porę, bo wiele z tych spostrzeżeń może pomóc hodowcom i gołębiom właśnie teraz, gdy lecimy 500-tki i maratony, a warunki pogodowe – jak widać – nie są optymalne.

Zaabsorbowani lotami gołębi dorosłych, nie powinniśmy też zaniedbać naszego najmłodszego pokolenia w gołębnikach. Tu znów cenne uwagi Andrzeja Koralewskiego. Wielu hodowców deklaruje, że nie przywiązuje wagi do wyników lotów młodych. Wcale nie jest to konieczne, ale troska o ich prawidłowy rozwój, budowanie odporności organizmu i naukę orientacji jest obowiązkowa, jeżeli chcemy wyhodować z nich w przyszłości czempionów naszych hodowli. Parafrazując stare porzekadło – o co u Jasia nie zadbamy, tego u Jana nie nadrobimy. Niektóre straty są nieodwracalne.

A propos maratonów. Dzwoniło do mnie ostatnio kilku hodowców z pytaniem, czy odbędzie się Lot Narodowy. Uspakajam – odbędzie się. Okręgi miały do czerwca zgłaszać gołębie. Z jednej strony obawy są zrozumiałe w tym epidemicznym roku, ale z drugiej – gdyby lot był odwołany, to byłaby o tym informacja na stronie internetowej naszego Związku zg.pzhgp.pl. Warto na nią zaglądać, bo tam znajdziemy najświeższe informacje z pierwszej ręki, gdy są wprowadzane jakieś zmiany czy decyzje. Powiecie, że nie każdy hodowca obsługuje internet. Tym bardziej powinniśmy być uwrażliwieni na to, by pamiętać o tych kolegach i życzliwie przekazać im informację. Wielu hodowców starszego pokolenia, ale nie tylko, skarży się, że nie ma już w naszym środowisku tej koleżeńskiej atmosfery, która scalała nas kiedyś i zachęcała do wstępowania do naszych szeregów. Mówimy, że łączy nas pasja. Czy tylko mówimy….

Na pewno w integracji środowiska pomagają różne uroczystości. Nareszcie wolno! Nareszcie mamy dla Państwa relację z jednej z pierwszych imprez, które odbyły się (w Owidzu) po „poluzowaniu” obostrzeń antycovidowych. Dopiero kiedy zabrakło wystaw, jubileuszy i innych spotkań, uświadamialiśmy sobie, jak te wydarzenia naprawdę nas łączą.

Męczą nas upały, czasami brakuje sił na fizyczną aktywność. Na takie chwile polecamy herbatę Darjeeling (może być mrożona) i reportaż z wyprawy do Bengalu, by obejrzeć gołębniki na himalajskich stokach z widokiem na wiecznie białe szczyty, poznać ciekawą historię tego obszaru i dowiedzieć się, z czym jeszcze może nam się kojarzyć Dardżyling.

Tradycyjnie na zakończenie przypominamy o lipcowych solenizantach, bo ten miesiąc, podobnie jak czerwiec, obfituje w wiele popularnych imienin. Szkoda, że zwyczaj obchodzenia tego święta praktycznie już zaniknął. Pamiętam jeszcze z dzieciństwa te życzenia, odwiedziny, telefony. Na imieniny nikt nie zapraszał, bo wiadomo, kiedy są czyjeś imieniny, ale w domu każdego solenizanta przygotowany był poczęstunek dla gości, raz wpadających na chwilkę, innym razem na wspólny wieczór. Może warto wrócić do tego obyczaju i przypomnieć sobie o imieninach naszych bliskich. Nawet jeśli ktoś woli urodziny, to co szkodzi mieć dwa własne święta w roku?

Hodowca Gołębi Pocztowych, PZHGP, lipiec, gołębia poczta

Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj
error: Zawartość chroniona