Szanowni Czytelnicy

Hodowca 6/2021  Szanowni Czytelnicy

Kiedy ręce opadną, to co zostaje? Sytuację najlepiej podsumował nasz rysownik na obrazku poniżej. Na nic argumenty, na nic dokumenty, rozporządzenia kilku krajów wspólnoty UE, dopuszczające loty i treningi w czasie ptasiej grypy (skoro nasze gołębie na nią nie chorują i nie są jej nosicielami w sensie medycznym). Gdy już innych argumentów zabrakło, mamy wektor mechaniczny, czyli ewentualne zarazki „na piórkach i nóżkach”. Chciałoby się powiedzieć, „a całujcie gołębia w nóżkę”, ale pewnie i to obiłoby się o ścianę. Najwyraźniej dla naszych władz weterynaryjnych strach jest silniejszy od argumentów.

Hodowca Gołębi Pocztowych, PZHGP, Krotos

Jak zwał tak zwał, a decyzji o odblokowaniu lotów w całym kraju dalej nie ma (piszę te sowa 23 maja), choćbyśmy nie wiem jak tłumaczyli, prosili, błagali i wściekali się. Wiele oddziałów na terenach bez ptasiej grypy lotuje, ale są i takie, którym nie wolno lotować, choć w ich powiatach nie ma ognisk tej choroby.
Po co to piszę, skoro i tak wszyscy wiedzą. A niech zostanie na papierze, niech się zachowa w historii naszej stuletniej organizacji, że nawet rok temu, w obliczu pandemii Covid 19, loty – co prawda z lekkim opóźnieniem – ale wystartowały tak, by można było rozegrać cały sezon lotowy, a w tym roku wobec epidemii ptasiej grypy, która nie dotyczy ani gołębi, ani hodowców (bo też na nią nie chorują) – nadal nie wiadomo, co będzie.
Ale, jak pisze Andrzej Koralewski, skoro nie możemy lotować, to uważniej przyjrzyjmy się zdrowiu naszych gołębi, profilaktyce, stanowi gołębników. Nie zmarnujmy tego sezonu w hodowlach na nerwy, tylko dajmy naszym czempionom lepsze szanse w przyszłości. Zapraszamy oczywiście do bardzo dobrych i ciekawych hodowli. W tym numerze odwiedzamy m.in. II Wicemistrza maratonu z 2020 r. Piotra Mikołajczaka i także przodownika Polski w maratonie Krzysztofa Wilka. Dla odmiany swoją hodowlę sprinterską prezentuje Bartosz Morel, a ponadto mamy dla Państwa wizytę w utytułowanej hodowli Sławomira i Mariusza Sołdańskich z Oddziału 0281 Sierpc.
Jak lepiej uspokoić nerwy, niż absorbując głowę tematem pogodnym i szlachetnym? A zatem na uspokojenie kończymy ten numer „Hodowcy” gołębiami w sztuce – zabawą interpelacyjną pewnego pięknego obrazu.

Najmłodszym hodowcom i młodym kibicom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Ich Święta.
Wszelkiej pomyślności życzymy czerwcowym solenizantom.

Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj
error: Zawartość chroniona