Szanowni Czytelnicy

Hodowca 8/2023  Szanowni Czytelnicy

Humorystycznym obrazkiem Tadeusza Krotosa (zobacz obrazek w „Hodowca” z humorem) tym razem otwieramy numer i nowy sezon gołębi młodych. Dobry Lot.

Wierzyć się nie chce, ale to prawda. Sezon gołębi dorosłych mamy już za sobą. Jedni mówią, że był trudny, inni, że wymagający, ale sprawiedliwy. Dlaczego sprawiedliwy? Tak mówią amatorzy lotów pod wiatr, na których dobrze przygotowane gołębie mogą się wykazać. Ale amatorzy lotów z wiatrem też mieliw tym sezonie swoje 5 minut – czyli loty pod koniec sezonu. Różnego typu „maszynki” i programy do liczenia już poszły w ruch, fora społecznościowe kipią od porównywania wyników, a nam wypada uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż odbędzie się cała procedura weryfikacji wyników.
Czekamy także na wyniki Lotu Narodowego. Na razie możemy powiedzieć że tegoroczna Bruksela była bardzo udana. Gołębie zostały wypuszczone o godz. 6.45. Wiatr im sprzyjał. Osiągały wysokie prędkości, konkurs trwał krótko, dużo gołębi zameldowało się już pierwszego dnia lotu nawet na wschodzie Polski. Czekamy na listy strefowe i jak co roku będziemy przygotowywali październikowy numer „Hodowcy” poświęcony temu lotowi.

Gdy już wybiegamy wprzód do października, przypominam chętnym do wyruszenia na Pielgrzymkę na Górę Świętej Anny o rezerwacji noclegu. W Domu Pielgrzyma już kończą się dostępne miejsca.

Wracamy do teraźniejszości i bieżącego numeru. Wciąż prezentujemy zwycięzców sezonu 2022 – znakomitych hodowców, którzy mają nam niejedno do przekazania. Prezentacje otwiera najbardziej utytułowany w minionym sezonie duet, a właściwie tercet: Kłusińscy–Chmielewski. Zdobyli: Mistrzostwo Polski w Maratonie, tytuły Mistrza Intermistrzostwa oraz I Wicemistrza GMP. Ponadto, obok brązowego medalisty z Brasov Rafała Werendy i czołowego duetu lotowego Okręgu Zielona Góra Marka Zająca i jego córki Wiktorii (4. przodownik międzynarodowego Intermistrzostwa), prezentujemy też Wicemistrza Polski wyjątkowego, bo nie dość że Członka Honorowego PZHGP, to jeszcze od tej kadencji członka Zarządu Głównego – Andrzeja Warchoła. Prezentujemy ponadto kolejnych dwóch nowych Prezesów Okręgów PZHGP.

Rozbudowany w tym numerze „Hodowcy” dział wiedzowy obejmuje wiele bardzo aktualnych porad i informacji. Okazuje się na przykład, że ospa gołębi powraca i opowiadanie, że jest zwalczona można włożyć miedzy bajki. Że szafując bez konkretnego zalecenia antybiotykami tak na prawdę uodparniamy na nie bakterie i koniec końców nie będzie czym leczyć ani gołębi, ani ludzi. Dowiadujemy się też, że zamiast szukać „cudownych” leków, dobrze jest sięgnąć po zioła, wspomagające różne układy organizmu gołębia oraz co zrobić po sezonie, by jak najlepiej przygotować hodowlę do następnego. Tyle w astronomicznym skrócie.

Przed nami dwa tygodnie przerwy w lotach. Jedni wykorzystają je na urlop, inni na doprowadzanie młodych do konkurencyjnej formy. Jednym i drugim życzymy powodzenia, a wszystkim wspaniałego odpoczynku i jak najwięcej czasu dobrze spędzonego, nie zapominając o najbliższych. I oczywiście satysfakcji z lektury „Hodowcy”

error: Zawartość chroniona
Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj