Szanowni Czytelnicy

Hodowca 5/2023  Szanowni Czytelnicy

Krajowy Walny Zjazd Delegatów wybrał naczelne władze PZHGP na najbliższe 4 lata. Prezydentem PZHGP został Krzysztof Kawaler, który uzyskał 97 głosów na 98 głosujących. W składzie Zarządu Głównego oraz Głównej Komisji Dyscyplinarnej i Rewizyjnej mamy trochę zmian. Zmiany nastąpiły także w wielu oddziałach i okręgach. Już w poprzednim numerze „Hodowcy” rozpoczęliśmy prezentację „Nowych prezesów okręgów” i oczywiście kontynuujemy ten cykl w bieżącym wydaniu i przez wiele następnych.

Okres wyborczy za nami. Przynajmniej w PZHGP. Wybranym gratulujemy i życzymy udanej kadencji, by pięknie zapisała się u progu drugiego stulecia naszego Związku. Nowe władze jednak nie mają wiele czasu na świętowanie i przyjmowanie powinszowań, bo od razu mają pełne ręce pracy w związku z rozpoczynającym się sezonem lotowym. A ten został już uroczyście zainaugurowany w Kluczu w Niedzielę Palmową, gdzie Mszę św., na otwarcie sezonu na Opolszczyźnie, odprawił nasz związkowy kapelan ks. dr Józef Żyłka. Także w innych rejonach Polski hodowcy dokonali symbolicznego otwarcia lotów 2023. Zapraszamy do przysyłania relacji.

W bieżącym numerze „Hodowcy” zamieszczamy tegoroczny Regulamin Konkursu Redakcji. Proszę uważnie sprawdzić daty i w ogóle zasady konkursu. Przypominamy, że mogą brać w nim udział wyłącznie prenumeratorzy „Hodowcy”. Prenumeraty tradycyjnej (papierowej) nie da się już wykupić, ale ostatnią szansa dla tych, którzy spodziewają się wysokich wyników swoich gołębi, jest jeszcze wykupienie przed 20 maja 2023 prenumeraty internetowej (https://hgp.pzhgp.pl/prenumerata/). Dla prenumeratorów wersji tradycyjnej w lecie wydrukujemy kupon konkursowy. Prenumeratorzy wersji internetowej nie potrzebują dodatkowego kuponu.
Serdecznie zachęcamy do udziału w Konkursie Redakcji i zgłaszaniu swoich asów. Mamy w nim dwie nowe konkurencje w kategorii VI FCI, czyli gołębie młode i roczne. Zwycięzcy w naszym konkursie rywalizują później o laur Najlepszych Gołębi Świata. Dekoracja tych najlepszych odbędzie się na Olimpiadzie w Holandii w przyszłym roku. Podobnie jak zwycięzców edycji 2022, której wyniki właśnie publikujemy. Kilka naszych gołębi uplasowało się w niej bardzo wysoko, to na „medalowym” jest tylko jeden – w kat. VI FCI – długi dystans spółki Andrzeja i Dawida Cisaków z Oddziału Kazimierza Wielka w Okręgu Kielce. Z tej kategorii jesteśmy szczególnie dumni, bo cała trójka naszych laureatów uplasowała się w pierwszej dziesiątce na świecie.

W cyklu „Prezentujemy” mamy dla Państwa wizyty u I Wicemistrza Polski w Supermaratonie Bogumiła Kubicy, złotego medalisty z Brasov Leszka Pielesiaka i srebrnego – Krystiana Dzionego oraz duetu Adam Styn – Tomasz Jopek, którzy wyhodowali najładniejszego samczyka w Polsce. Nie miał on szansy rywalizować o medal w Brasov, bo jak wiemy, wystawa się fizycznie nie odbyła, więc standardy nie mogły być oceniane. Odwiedziliśmy też jedną z czołowych hodowli Okręgu Katowice Piotra Karwota.

Na naszych łamach zapraszamy systematycznie do podnoszenia wiedzy hodowlanej i świadomości prozdrowotnej hodowców. Tym razem Andrzej Koralewski robi przegląd wiosennych problemów w gołębnikach, podpowiada, jak sobie z nimi radzić i – co może jeszcze ważniejsze – jak ich unikać.

Kiedy oderwiemy wzrok od gołębi i rozejrzymy się dookoła, przypomnijmy sobie, że maj to także miesiąc licznych imienin i że 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Naszym mamom składamy najserdeczniejsze życzenia i podziękowania. Matki hodowców gołębi pocztowych zasługują na ogromną wdzięczność. Prócz tego, co robią dla nas wszystkie mamy, wiele z nich to nieoceniona pomoc w hodowli, gdy reszta rodziny musi wywiązywać się z pozahodowlanych obowiązków rodzinnych i zawodowych. W tym szczególnym Dniu postarajmy się, by odczuły, jak bardzo je kochamy. Moc serdecznych życzeń kierujemy też do Zofii, Stanisławów i wszystkich majowych solenizantów.

Zapraszamy i życzymy satysfakcji z lektury majowego numeru.

error: Zawartość chroniona
Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj