Szanowni Czytelnicy
Hodowca 1/2023 Szanowni CzytelnicyWitamy w Nowym Roku 2023. Jak co roku przy tej okazji składamy sobie życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. W „Hodowcy” co któryś rok wracamy do życzeń tradycyjnych, wyrażonych gwarą. Były już życzenia góralskie i kaszubskie, a w tym roku przypominamy tradycyjne życzenia śląskie z Wodzisławia.
Winszuja Wom szczynścio, zdrowio,
błogosławiyństwa świyntego od Pana Boga miłego,
na tyn Nowy Rok i na wszystki lata
póki żyć bydziecie,
a po śmierci Królestwo Niebieski.
Przed nami 365… znaków zapytania. Zawsze zaczynający się Nowy Rok przywołuje pytania o to, co nam nadchodzący czas przyniesie, ale w obecnej sytuacji w naszym regionie i na świecie, to pytanie zyskuje szczególny wymiar. Oby 23 rok XXI wieku dał nam pokój i bezpieczeństwo. Oby łączył, a nie dzielił i dla każdego miał w zanadrzu coś bardzo dobrego.
Nowy Rok przybieżał, a my w styczniowym „Hodowcy” tradycyjnie podsumowujemy Stary. Publikujemy zatwierdzone, oficjalne wyniki Mistrzostwa Polski. Z Mistrzami, Wicemistrzami, Przodownikami i Zwycięzcami Konkursu Redakcji oraz Lotu Narodowego spotkamy się już za parę dni (6 – 8 stycznia 2023) na 71. Ogólnopolskiej Wystawie Gołębi Pocztowych w Katowicach, będziemy uczestniczyli w ich dekoracji i składali gratulacje tych wspaniałych sukcesów, podziwiali najlepsze gołębie 2022 roku i Reprezentację Polski.
Jedne emocje za nami, drugie przed nami. W międzyczasie odwiedziliśmy dwóch Mistrzów Polski. Nazwisko Łukasza Izdebskiego, Mistrza GMP, po raz pierwszy pojawia się w czołówce hodowców Polski. Figurował już na listach przodowników kraju, ale to jego pierwszy „skok” na podium. I to od razu na najwyższy stopień. Nazwisko Waldemara Piszczały jest już dobrze znane w naszym środowisku. Na podium Mistrza Polski wraca po kilku latach – tym razem w kat. A.
Bardzo ciekawa, choć mniej obszerna, niż zazwyczaj, jest analiza przypadku chorych gołębi, ich wyników badań laboratoryjnych, diagnozy i leczenia. Andrzej Koralewski szczegółowo i przystępnie wyjaśnia na tym przykładzie, jak działają bakteriofagi, czym one są i dlaczego są tak cenne w terapii gołębi, zwłaszcza podczas okresu pierzenia i równoczesnego oczekiwania na pełną diagnozę na podstawie wyników badań analitycznych.
I to tyle. Udało nam się ponadto zmieścić jedynie krótką relację z jednej wystawy okręgowej – w Zielonej Górze. Naszym wystawom coraz częściej towarzyszy piękny gest przeprowadzania aukcji na cele charytatywne. W Zielonej Górze hodowcy wylicytowali 16.700 zł i przekazali je tamtejszej fundacji „Nasze dzieci” . Wiemy o kilku innych takich inicjatywach i będziemy o nich pisać w kolejnych odsłonach „Hodowcy”, przy okazji osobnych relacji. W naszym zagonionym życiu jest rzeczą ze wszech miar słuszną i pożądaną, byśmy umieli zauważać potrzeby innych i się z nimi dzielić. A radość podsumowania sezonu i świąteczna atmosfera wystaw to wspaniała okazja, by dzielić się z potrzebującymi z prawdziwą radością.
Nowy Rok, nowe perspektywy, postanowienia noworoczne w domu, pracy, a także w gołębnikach. W kontekście posiedzenia Zarządu Głównego, podczas którego obradujący z przykrością odrzucili niektóre wyniki Mistrzostwa Polski, bo nie spełniały wymagań regulaminowych, postanówmy sobie wszyscy razem i każdy z osobna, że do sezonów lotowych w 2023 roku podejdziemy z dużą pieczołowitością, by żaden wynik nie musiał zostać odrzucony. Nowe regulaminy są zamieszczone na stronie internetowej PZHGP. Przeczytajmy je uważnie. Przygotujmy do lotów nie tylko gołębie, ale także samych siebie i przestrzegajmy sportowych zasad, które przecież nam wszystkim służą, by nasza rywalizacja była fair play, a wyniki niepodważalne.
Przypominam też, że tradycyjną „papierową” prenumeratę „Hodowcy” na 2023 rok można zamawiać tylko do końca stycznia. Prenumeratę elektroniczną w internecie można zamawiać przez cały rok, ale do udziału w Konkursie Redakcji uprawnieni są ci, którzy wykupili ją do maja 2023 r.
Redakcja śle Czytelnikom ukłony i życzy satysfakcji z lektury.