Szanowni Czytelnicy

Hodowca 1/2021  Szanowni Czytelnicy

W tym roku zaczynamy nietypowo, od życzeń na górze, ale jak ma być typowo, skoro wszystko jest nietypowe przez ten cały koronawirus. A żeby go tak pokręciło, żeby skisł, dostał paramyxo i padł na dobre. Czego jemu, Państwu, a i sobie serdecznie życzę. Pomyślałam też, że zacznę nietypowo, żeby w jakiś magiczny sposób odczarować wirusopassę. W ubiegłym roku zaczynaliśmy typowo i zobaczcie, co z tego wyszło!

Bądźmy jednak poważni, w końcu w tym numerze mamy to, na co wszyscy tak bardzo czekaliśmy: wyniki Mistrzostwa Polski `2020 (znowu nietypowo, bo nie w grudniu… ehhh), Intermistrzostwa międzynarodowego i Konkursu Redakcji. Rzecz warta studiowania, porównywania i wyciągania wniosków. Kilka nazwisk z mistrzowskich trójek już dobrze znamy z ubiegłych lat, ale mamy też w czołówkach nazwiska nowe. I właśnie do dwojga z tych nowicjuszów na podium mistrzowskim wybraliśmy się z wizytą. Odwiedziliśmy Mistrza kat. B Krzysztofa Łója na Opolszczyźnie i Eugeniusza Zygmunta na Podkarpaciu. Nowe nazwiska w skali Polski, ale ich hodowle zdobyły utytułowane pozycje nieprzypadkowo. Mają wiele ciekawych spostrzeżeń, którymi się z nami podzielili. Wypada im tylko współczuć, że jak już zdobyli pierwsze miejsca na podium, to nikt nie wie, gdzie i kiedy tego podium szukać.

Nietuzinkowym hodowcą jest też Stanisław Sucha, którego PL-0344-16-5416 dobyła złoty medal na Wystawie Europejskiej w Brnie `2020 w kat. C (rok wcześniej miała wysoką, choć nie medalową, pozycję na Olimpiadzie w Poznaniu). Spieszymy nadrobić zaległość, bo do tej pory nie napisaliśmy o tym gołębiu. No i nas pokarało, bo medalistka, owszem, ma się już dobrze, tylko taka niegotowa na wizyty niestosowną porą, taka nieuczesana po kontuzji…. Z drugiej strony jest bonus, bo Stanisław Skucha w tym roku zdobył tytuł 2. przodownika Polski w Maratonie i 35. przodownika w kat. C. Mistrzowie nie zasypiają gruszek w popiele, co też widać na pierwszych miejscach klasyfikacji.

Wszyscy nasi rozmówcy podkreślają, jak ważna jest wiedza, więc i my spieszymy w jej kolejna porcją. Andrzej Koralewski tym razem bardzo typowo, bo o szczepieniach. Jak twierdzi, na ten temat nigdy dość przypominania i powtarzania. Repetitio mater studiorum est – powtarzanie jest matką uczenia się – mawiali starożytni, a starożytni wiedzieli, co mówią, skoro do dziś pamiętamy ich maksymy.

Mamy też dla Państwa dwa dokończenia – artykułu o pokrywie powłokowej gołębia, czyli prosto mówiąc prawidłowym upierzeniu oraz o hodowli genetycznej. Początki obydwu artykułów ukazały się w listopadzie 2020.

Na zakończenie tego nieco frywolnego wstępu mam zaszczyt poinformować Państwa, że oto zaczynamy 95. rok wydawania „Hodowcy Gołębi Pocztowych”. To zaszczyt prowadzić takie szacowne pismo. Zaszczytem jest też je prenumerować. W związku z tym przypominam, że zaszczytu prenumerowania 95. rocznika „HGP” [w wersji papierowej] można dostąpić tylko do końca stycznia 2021.

Zapraszam zatem na nasze łamy i życzę satysfakcji z lektury.

Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj
error: Zawartość chroniona