Szanowni Czytelnicy

Hodowca 10/2021  Szanowni Czytelnicy

Wzorem lat ubiegłych, numer październikowy „Hodowcy” w całości poświęcamy triumfatorom Lotu Narodowego. Roosendaal 2021 był niewątpliwie lotem ciekawym, co widać dobrze na listach wyników, porównując chociażby czasy i długość trwania konkursu, a także wypowiedzi laureatów trzech pierwszych miejsc indywidualnych oraz serii. Potwierdza się, że takie loty są znakomitą okazją do wyłonienia wyjątkowych gołębi, które nie zawsze mogą pokazać swoją klasę w „zwykłych” maratonach. Są też doskonałą motywacją dla wielu hodowców, którzy nie osiągają na co dzień mistrzowskich wyników, ale mieli znakomity konkurs w oddziale, rejonie lotowym czy okręgu, nie mówiąc już o liście strefowej. Pokazują, że każdy solidny hodowca, który wkłada w hodowlę swoje serce, ale i wiedzę oraz pracę, może liczyć na sukces – choćby jednego gołębia. Wśród zwycięskich gołębi mamy te z uznanych i słynnych mistrzowskich hodowli kraju i Europy, ale mamy też gołębie ze „starych swojskich szczepów” – twarde, uparte, pokazujące na co je stać w wymagających warunkach. To, co je łączy, to świadomość hodowcy, jakie warunki trzeba spełnić, by wysłać gołębia na taki lot i którego gołębia stać na taki wyczyn.
Nie ma w zwycięskiej puli gołębi przypadkowych – hodowcy z góry przeznaczali je na ten lot. Przygotowywali je wg własnej wiedzy, wyczucia i doświadczenia. Zdecydowana większość to gołębie dojrzałe, kilkuletnie, które wcześniej pokazały „pazur” dalekodystansowy. I dotyczy to zarówno mistrzów naszego sportu, których znamy z dekoracji Mistrzów i Przodowników Polski, jak i hodowców, którzy osiągają wyniki tylko na skalę oddziału czy nawet sekcji. Mamy tu hodowle duże, liczące kilkaset ptaków i bardzo małe. Mamy gołębie prowadzone wdowieństwem i metodą gniazdową. Niezależnie od tego każdy z prezentowanych hodowców pokazał, że ma hodowlaną klasę.
I jest jeszcze jeden aspekt, na który zwrócił uwagę prezes Oddziału Nowy Targ Piotr Żółtek – te loty poprawiają atmosferę w oddziale, bo przykład zwycięzców, którzy nie są „nie wiadomo jakimi” mistrzami, zachęca innych kolegów, daje im nadzieję i nowy zapał do pracy z gołębiami.
Nasz „monograficzny” numer „Hodowcy” poświęcony Lotowi Narodowemu 2021, jest także ciekawą dokumentacją stanu faktycznego hodowli gołębi sportowych w Polsce, jej różnorodności, bogactwa i ogromnego potencjału. Wielkie i serdeczne gratulacje należą się jego uczestnikom.

Ale nawet w takim numerze nie może zabraknąć działu zdrowotnego. O nasze gołębie musimy wszak dbać systematycznie i bez przerw. Doktor Andrzej Koralewski tym razem pozbierał najczęściej popełniane błędy hodowców, które skutkują stratami gołębi młodych, a także części dorosłych. Rozprawia się z mitami nt. okoliczności zewnętrznych, szkodzących naszym gołębiom i każde szukać przyczyn najpierw u siebie. Wraca też do problemu pasożytów, wskazując, jak dbać o to, by gołębie z powrotem nie zarażały się i nie musiały być leczone bez końca.

Jesień, a więc mamy już pierwsze wyniki w oddziałach, liczone i weryfikowane są wyniki okręgowe, w regionach i ogólnopolskie. Tymczasem rozpoczęły się spotkania integracyjne, uroczystości, często przekładane z ubiegłego roku, przygotowania do następnych. Bardzo spragnieni jesteśmy tych spotkań po tak długim okresie izolacji. Będziemy oczywiście w „Hodowcy” relacjonowali je systematycznie, starając się pokazywać życie związkowe w różnych rejonach Polski. A zaczniemy oczywiście od naszej Pielgrzymki na Górę Świętej Anny już w następnym, listopadowym numerze. Na razie zachęcamy – korzystajmy z tych spotkań, kiedy tylko możemy, z nadzieją, że będziemy mieli takie możliwości aż po Wystawę Ogólnopolską i później. Jednym ze społecznych skutków Covid-19 jest – paradoksalnie – dobrowolne zamknięcie się ludzi. Z jednej strony nam brakuje spotkań, z drugiej, pojawiła się jakaś apatia, którą odnotowuje coraz więcej stowarzyszeń – trudno zgromadzić ludzi na najciekawsze spotkania. Miejmy nadzieję, że nasza pasja i takim zagrożeniom skutecznie się oprze.

Zapraszamy na łamy „Hodowcy” nr 10 i życzymy satysfakcji z lektury.

Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj
error: Zawartość chroniona