Rozpoczęcie sezonu w Kluczu

Hodowca 5/2021  Wystawy - jubileusze

Hodowcy z Opolszczyzny i goście z Okręgu Katowice, jak co roku od 30 lat, zainaugurowali nowy sezon lotwy Mszą św. w Kluczu. Do parafii krajowego duszpasterza hodowców gołębi pocztowych ks. dr. Józefa Żyłki przybyli w niedzielę palmową. Ze względu na przepisy sanitarne obowiązujące w okresie pandemii, w uroczystości bezpośrednio uczestniczyli tylko przedstawiciele poszczególnych okręgów i oddziałów, a pozostali chętni mogli dołączyć do wspólnej modlitwy dzięki transmisji internetowej.

W uroczystości wzięli udział Wiceprezydent PZHGP Mirosław Gamża i wiceprezes Okręgu Opole Jerzy Koźlik wraz z małżonkami. Obecne były sztandary Okręgu Opole, Oddziału Strzelce Opolskie i  Oddziału Gliwice. Ks. Józef Żyłka odprawił Mszę św. przy ołtarzu na zewnątrz kościoła. Na zakończenie ksiądz Józef Żyłka i Mirosław Gamża podziękowali wszystkim za udział w uroczystości, życząc przede wszystkim zdrowia, satysfakcji z hodowli gołębi, udanego sezonu lotowego 2021, a także zdrowych, spokojnych świąt wielkanocnych. Zaprosili też wszystkich hodowców na kolejną ogólnopolską pielgrzymkę na Górę Świętej Anny w dniu 3 października 2021 r., wyrażając nadzieję, że będzie się ona mogła odbyć już w normalnych warunkach.

Hodowca Gołębi Pocztowych, inauguracja sezonu 2021
Mirosław Gamża (z prawej) i Jerzy Koźlik ze sztandarem Okręgu Opole; prezesom towarzyszą małżonki
foto: Józef Jendrzejek

Ks. Józef, wraz z wieloletnim działaczem związkowym ze Strzelec Opolskich śp. Franciszkiem Budzianowskim byli inicjatorami pierwszej Mszy św. na rozpoczęcie sezonu lotowego Odprawiona została 30 lat temu – 1 kwietnia 1991 roku. Wydarzenie to wspomina Józef Jendrzejek:
Tę Mszę św. celebrowali ks. Jerzy Kolon z parafii Suszec, ks. Glaisner z parafii Kędzierzyn-Koźle, ks. Józef Żyłka. Wtedy został poświęcony pierwszy sztandar okręgowy PZHGP – Okręgu Opole. Poczet sztandarowy tworzyli Wendelin Lisson wiceprezes ds. finansowych, Mikołaj Mocia – sekretarz i ja. Pełniłem wtedy funkcję wiceprezesa ds. lotowych Okręgu. W tej uroczystości uczestniczył Prezes Zarządu Głównego Józef Paliczka wraz ze Sztandarem Zarządu Głównego. Na zakończenie uroczystej Mszy św. głos zabrał  ówczesny Prezes Okręgu Józef Gabriel. Podziękował za przybycie, uroczystość, współpracę, a jednocześnie oświadczył:. „Po 25 latach Prezesury wybieram się na zasłużoną emeryturę związkową”. Później udaliśmy się wraz z gośćmi do domu związkowego w Strzelcach Opolskich na poczęstunek, a następnie odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Okręgu Opole, gdzie m.in. wybierano władze związkowe i delegatów na Krajowy Walny Zjazd. W związku z rezygnacją Józefa Gabriela, zostałem wtedy wybrany na nowego prezesa Okręgu. W kolejnych latach Msza św. w Kluczu na inaugurację sezonu lotowego na stałe weszła do naszego kalendarza. Uczestniczyli w niej prezesi i członkowie najwyższych władz związkowych – Jan Kawaler, Józef Paliczka, Józef Gabriel, Paweł Ernest Stencel, Henryk Walkowiak, Mieczysław Gwiżdż, Eugeniusz Gondek, Marek Heesch, Roman Kalus, Stanisław Tront, Andrzej Kowalik, Jan Klump, Antoni Kawarski, Leszek Korczyński, Paweł Fronia, Edward Dąbrowski i wielu wspaniałych hodowców i działaczy wszystkich szczebli naszej organizacji.

Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj
error: Zawartość chroniona