Rady oraz uwagi przed lęgami i lotami

Hodowca 3/2023  Pogłębiamy wiedzę

Bardzo często hodowcy zwracają się z prośbą, by im dać „coś” przed łączeniem w pary, przed kluciem piskląt, przed odsadzeniem piskląt itd. To „coś” to oczywiście przede wszystkim lek, w którym niektórzy, a jest ich wielu, upatrują rozwiązania wszystkich problemów.

Wiadomo, jestem lekarzem weterynarii i dysponuję potrzebnymi do leczenia gołębi lekami, ale jednocześnie staram się wyjaśniać, że nie wszystkie problemy w hodowli gołębi są spowodowane patogenami i wymagają leczenia preparatami, które je zwalczają. Leki, oprócz szczepionek, to powinna być ostateczność stosowana tylko w koniecznych przypadkach. Resztę powinna załatwiać dobra – dobrana do aktualnych potrzeb karma i suplementacja. W odpowiednich porach roku gołębie powinny być zbadane i w razie potrzeby wyleczone, a resztę powinna zabezpieczać profilaktyka i bioasekuracja.

PZHGP Hodowca Gołębi Pocztowych, Solidarni z Ukrainą
error: Zawartość chroniona
Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj