Rady i uwagi wiosenną porą czynione

Hodowca 3/2024  Pogłębiamy wiedzę

Mrozy w styczniu pokrzyżowały plany hodowcom, którzy w tym czasie chcieli szczepić swoje gołębie. Dość dużo szczepień wykonuję w sierpniu, po lotach gołębi dorosłych, ale większość hodowców szczepi gołębie tradycyjnie, pod koniec roku, po wypierzeniu lub na początku nowego roku. Tym razem termin noworoczny z powodu mrozów uległ przesunięciu, ale też słyszę często, że większość moich znajomych planuje łączenie w pary dopiero w marcu.

Proszę pamiętać, że łączenie w pary powinno być przeprowadzane 3 – 4 tygodnie po wykonaniu szczepienia. Chodzi o to, że szczepienie jest dość poważnym obciążeniem organizmu i może spowodować opóźnienie znoszenia jaj oraz zmniejszyć procent jaj zapłodnionych. Sytuację tę może jeszcze dodatkowo pogorszyć szybkie odchudzanie gołębi lub stosowanie mono diety – sam jęczmień lub sam owies, albo dieta warzywna. Jest to niekorzystne dla wytworzenia właściwej odporności po szczepieniu, jak i przygotowania do rozpłodu. Niedobory minerałów, witamin i aminokwasów zaburzają oba te procesy.

error: Zawartość chroniona
Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj