Ostatnie wskazówki dotyczące rywalizacji gołębiami młodymi

Hodowca 8/2022  Pogłębiamy wiedzę

Wielu mistrzów naszego sportu traktuje loty gołębi młodych jako naukę i zbieranie doświadczenia pod kątem ich dalszej kariery dorosłych lotników. To idealne podejście, jeśli zależy nam na wartościowym stadzie gołębi dorosłych. Odpowiedzialny hodowca nie powinien dążyć do tego, aby młodymi gołębiami odnieść sukces za wszelką cenę. Nie zgadzam się jednak z opinią, że odnoszenie spektakularnych wyników młodymi gołębiami wymaga ich dużej eksploatacji, która w kontekście kolejnych sezonów sprawi, że gołębie te do niczego nie będą się nadawały.

Prawidłowe prowadzenie młódków sprawia, że dylemat przedwczesnego „wypalenia” młodych lotników nie istnieje. Często od hodowców słyszy się: – Chodzi mi tylko o doświadczenie, wyniki się nie liczą. Jeśli dobrze prowadzimy młode gołębie, to jesteśmy w stanie zdobyć naukę, doświadczenie i wyniki! Rozumiem, że niektórzy hodowcy mogą rywalizację młodymi gołębiami traktować mniej prestiżowo. Szanuję ich decyzję, jednakże podkreślam jeszcze raz: nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że wynik młódkami można osiągnąć tylko poprzez ich forsowanie i dużą eksploatację. Wszystko można osiągnąć, mieszcząc się w granicach zdrowego rozsądku i racjonalnej hodowli.

error: Zawartość chroniona
Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj