Nowy Rok – nowe nadzieje – naprawianie błędów

Hodowca 1/2022  Pogłębiamy wiedzę

Teraz czas w hodowlach nieco przyspieszy i będzie biegł coraz szybciej. Pragnę przypomnieć, że nadal obowiązuje troska o zdrowie gołębi, zwłaszcza jeżeli w listopadzie i grudniu gołębie zeszły w życiu hodowców na dalszy plan. Niektóre rzeczy już będzie trudno nadrobić, bo o ile zima nie będzie zbyt ostra, to zacznie się wyścig, kto szybciej puści gołębie w pary. Jest to dość śmieszne zjawisko, bo hodowca powinien dokładnie sam wyliczyć, kiedy dla niego jest ten właściwy moment, a nie patrzeć, kiedy to zrobią jego koledzy.

Kiedy łączyć w pary

Moment łączenia w pary powinna wyznaczać data rozpoczęcia lotów, metoda lotowania i ilość lęgów, którą hodowca chce wyprowadzić. W najprostszym przypadku, gdy planuje się odchowanie młodych tylko z pierwszego lęgu, loty zaczynają zaczynają się np. 1 maja, a młode mają być odsadzone tydzień przed lotem, można to wyliczyć w ten sposób: od połączenia w pary do zniesienia jaj upływa zwykle 10 dni, gołębie wysiadują jajka około 18 dni i odchowują młode do odsadzenia 28 dni. Doliczamy 7 dni do momentu pierwszego lotu i otrzymujemy 63 dni, czyli w przybliżeniu 2 miesiące.

Ciąg dalszy w „Hodowcy” 2/2022

Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj
error: Zawartość chroniona