Nowa specjalizacja dla polskich lekarzy weterynarii

Hodowca 4/2021  Pogłębiamy wiedzę

Od kilku miesięcy polscy lekarze weterynarii mają możliwość uzyskania formalnej specjalizacji z zakresu patologii gołębi.

Proces specjalizacji lekarzy weterynarii w Polsce rozpoczął się w 1994 r., kiedy to sformułowano szczegółowe zasady tryb uzyskiwania tytułu specjalisty. Mimo głosów specjalistów zajmujących się chorobami ptaków innych niż drób, na mocy rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 28.11.1994 roku, możliwe było uzyskanie tytułu specjalisty z zakresu chorób drobiu oraz ptaków ozdobnych. Po wielu latach starań rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 września 2020 wśród 19 specjalizacji lekarzy weterynarii w Polsce została wprowadzona Specjalizacja Choroby Ptaków Ozdobnych i Gołębi.

Na posiedzeniu Komisji ds. Specjalizacji Lekarzy Weterynarii w dniu 20 lutego 2021 r. Krajowym Przewodniczącym tej nowej specjalizacji został wybrany prof. dr hab. Piotr Szeleszczuk z SGGW w Warszawie.
By zostać specjalistą w tej nowej dziedzinie należy skończyć studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i przepracować, przynajmniej 4 lata w zawodzie. Obowiązkowe szkolenie specjalizacyjne obejmuje 232 godziny realizowane podczas liczącego IV semestry Podyplomowego Szkolenia Specjalizacyjnego. Pierwsze szkolenie w SGGW planowane jest na jesień 2021 r.
Przyznanie formalnej specjalizacji lekarzom weterynarii patologom gołębi jest wyrazem uznania dla tej grupy specjalistów. Jest pewne, że dzięki istnieniu specjalizacji poprawie ulegnie poziom opieki weterynaryjnej nad hodowlami gołębi pocztowych w naszym kraju.

Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj
error: Zawartość chroniona