Nie łatwo zadbać o zdrowie gołębi

Hodowca 7/2022  Pogłębiamy wiedzę

Okresowo w prasie codziennej pojawiają się doniesienia o możliwości zakażenia ludzi przez zwierzęta różnymi chorobami lub pasożytami. Dość często bohaterami tych doniesień są gołębie, które często nazywane są nawet „latającymi szczurami”. Przypisuje się im roznoszenie takich chorób jak salmonelloza, ornitoza, kryptokokoza, ptasia grypa. Od czasu do czasu pojawiają się też informacje, że przenoszą również kleszcze, których ugryzienie może wywołać u człowieka poważną chorobę, aż do śmierci włącznie.

Informacje tego typu znajdują duży oddźwięk społeczny i ludzie widzą w gołębiach duże zagrożenie dla siebie, więc niekiedy składają też donosy do straży miejskiej lub policji na hodowców gołębi. W swojej praktyce przypadek inwazji kleszczy na gołębiach (pocztowych) widziałem raz i to bardzo dawno temu.

Solidarni z Ukrainą
error: Zawartość chroniona
Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj