Nasza okładka: XXXIII Lot Radzymiński na 103. rocznicę bitwy warszawskiej
Hodowca 9/2023 Z kart historiiOd 33 lat z inicjatywy Janusza Dąbrowskiego, organizowane są patriotyczne loty gołębi pocztowych z Radzymina w Dniu Wojska Polskiego, święta obchodzonego 15 sierpnia dla uczczenia bitwy warszawskiej i podkreślenia służby łącznościowej gołębi pocztowych w armii.
Główne uroczystości 103. rocznicy bitwy warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej, czyli popularnie zwanego „Cudu nad Wisłą”, odbywały się w Radzyminie 15 sierpnia 2023 r., a przez kilka dni odbywały się tam liczne wydarzenia towarzyszące. Nad całością czuwał zespół organizatorów: Gmina Radzymin, stowarzyszenie Mazowsze serce Polski, Muzeum Niepodległości, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin oraz Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu.
Uroczyste obchody rocznicy 15 sierpnia otworzył 33. Lot Patriotyczny Gołębi Pocztowych. Organizatorem lotu był Okręg Białystok i Burmistrz Radzymina. W locie wzięły udział gołębie z Oddziału Łomża i Klubu Podlasie z Brańska. Kabina z gołębiami tradycyjnie stanęła nieopodal Cmentarza Poległych w Bitwie z Bolszewikami, na miejscu lądowiska Jana Pawła II z 1999 roku. Na błoniach zebrało się około 300 osób w tym wiele dzieci.
Tuż przed godziną 7 burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński przywitał zebranych gości. Zwycięzcom ubiegłorocznego lotu zostały wręczone puchary za zwycięstwa indywidualne i drużynowe. Goście otrzymali też ciekawie zaprojektowane pamiątkowe medale (por. fot. na okładce).
Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego otwarte zostały klatki i o godzinie 7.05 do lotu wystartowało około 4 tysięcy gołębi. Przy idealnych warunkach pogodowych gołębie od razu obrały kierunek i poleciały do swoich gołębników. Zwyciężył gołąb z Zambrowa (ok. 100 km), który zameldował się w domu już o godzinie 8.20.
Loty z Radzymina to piękna tradycja naszego Związku, budująca szlachetny wizerunek naszego sportu. Wielki szacunek i wdzięczność należą się Oddziałowi Łomża i Januszowi Dąbrowskiemu, który zainicjował te loty, a także Okręgowi Białystok i prezesowi Jackowi Kuleszy, który w ostatnich latach podjął inicjatywę ich dalszego organizowania. Sympatykiem naszego lotu i wieloletnim współorganizatorem obchodów rocznicowych jest też Mirosław Jasiński – „świeżo” emerytowany dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Radzyminie. Emerytowany, ale wciąż zaangażowany i wprowadzający w meandry naszego sportu i lotów nowego dyrektora Damiana Mogielnickiego, który przejął pałeczkę współorganizatora uroczystości rocznicowej w Radzyminie.
Loty z Radzymina mają w naszym Związku najdłuższą tradycję, obok lotu z Westerplatte. O ich prestiżu świadczy nie tylko fakt, że tradycja utrzymywana jest już ponad trzy dekady, ale też samo miejsce,
z którego wypuszczane są gołębie. Cmentarz Żołnierzy Polskich z 1920 roku, na którym pochowani są polegli w bitwie warszawskiej w 1920 roku i miejsce, w którym w milczeniu modlił się Papież Jan Paweł II. Spotkał się później z żyjącymi bohaterami wojny polsko–bolszewickiej, składając im hołd. Do bitwy warszawskiej Ojciec Święty miął bardzo osobisty stosunek: – właśnie wtedy, w 1920 roku, gdy bolszewicy szli na Warszawę, wtedy się urodziłem (…) wobec tych, którzy polegli w bitwie o Warszawę w „Cudzie nad Wisłą”, zaciągnąłem szczególny dług wdzięczności – mówił w Radzyminie i powtórzył w jeszcze wielokrotnie w Warszawie i Rzymie.
Wypuścić gołębie z takiego miejsca to dla nas honor i zaszczyt.