Na co chorowała tegoroczna młodzież

Hodowca 9/2021  Pogłębiamy wiedzę

Kilka lat temu napisałem artykuł zatytułowany „Gorzej niż z dziećmi”, a dotyczył on kłopotów hodowców z wirusową chorobą młodych. Dziesiątkowała ona wtedy stada młodych gołębi i pojawiała się w większości gołębników.

Sytuacja przez te parę lat się zmieniła. Po pandemii rotawirozy w Australii, grupa naukowców z Niemiec sięgnęła do swoich archiwów i przebadała przechowywane tam próbki pobrane w stadach gołębi ciężko chorujących na chorobę młodych. Przebadano je na obecność rotawirusa i okazało się, że rotawirusa można było w nich znaleźć. Wysunięto hipotezę, że być może rotawirus jest jedną z zasadniczych przyczyn tzw. wirusowej choroby młodych. Nie jest ona w 100% potwierdzona, ale wyprodukowano szczepionkę przeciw rotawirusowi, która na niezbyt dużą skalę była testowana w Niemczech z pozytywnym skutkiem.

Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj
error: Zawartość chroniona