Dlaczego szczepienia są ważne?

Hodowca 1/2021  Pogłębiamy wiedzę

W zeszłym roku dość dużo hodowców zaszczepiło swoje młode gołębie słowacką szczepionką o nazwie Columbi RP. Szczepionka zawiera antygeny, pobudzające układ odpornościowy do produkcji przeciwciał skierowanych przeciw rotawirusowi i paramyksowirusowi. Stąd symbole literowe RP. Columbi RP była pomyślana jako szczepionka zabezpieczająca młódki przed wystąpieniem wirusowej choroby młodych gołębi, która od pewnego czasu jest łączona z „działalnością” rotawirusa gołębiego typu A (RVA). Stara się to udowodnić zespół naukowców niemieckich z Dennisem Rubbenstroth’em na czele. Jeżeli to się uda, zagadka – co naprawdę jest przyczyną choroby młodych? – zostanie rozwiązana.

Słowacy szybko zainteresowali się tą teorią i szybko wyprodukowali szczepionkę przeciw rotawirozie, dołączając do niej, dla wygody hodowców i lekarzy, antygeny paramyksowirusa. To bardzo dobre skojarzenie, bo dla młodych gołębi równie groźną, jak choroba młodych, jest też paramyksowiroza.

Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj
error: Zawartość chroniona