Czego Anioły z Rudy pozazdrościły gołębiom i dlaczego są czarne

Hodowca 6/2022  Różne

W kościele św. Józefa w Rudzie Śląskiej uwagę odwiedzających przykuwają dwie piękne figury, czarnych aniołów: jeden w pozycji rozmodlonej, drugi z wieńcem. Mówi się i pisze o nich, że to anioły śmierci. A przecież to wcale nie tak. Jak było i jaki związek mają czarne anioły z Rudy z naszymi gołębiami pocztowymi, opowiada legenda, która spisał i zamieścił w Zbiorze „Anioły w legendach polskich” Herbert Oleschko.

Herbert Oleschko, „Czarne anioły z Rudy, czyli o pragnieniu latania”

Legendę o aniołach z Rudy Śląskiej (do niedawna mówiło się po prostu Ruda i dopiero w roku 1961 połączono kilkanaście osiedli i miasteczek w tym Rudę i powstałą aglomerację ochrzczono „Rudą Śląską) usłyszałem dawno temu i prawdę powiedziawszy nie pamiętam od kogo. Mimo upływu czasu funkcjonuje ona nadal do dzisiaj i pozostaje żywa w tradycji lokalnej, a ponieważ Rudę – najbardziej śląskie ze śląskich miast – od zawsze kocham, postanowiłem tę niezwykłą historię przypomnieć.

PZHGP, Hodowca Gołębi Pocztowych, solidarni z Ukrainą
error: Zawartość chroniona
Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj