Bakteriofagi – analiza przypadku

Hodowca 1/2023  Pogłębiamy wiedzę

W artykule w „Hodowcy” nr 11/2022 pisałem o przypadku zachorowania kilku gołębi z objawami, mogącymi budzić podejrzenie salmonellozy. Przypomnę, że chodziło o dwa kulejące młódki, samiczkę z opuszczonym skrzydłem i młodego z ropnymi zmianami w centralnej części rogówki. Po otrzymaniu wyników badań, opiszę dokładnie cały ten przypadek.

Niepokój hodowcy spotęgowany był faktem, że cztery lata temu w jego gołębniku pojawiła się salmonelloza, która przebiegała z podobnymi, chociaż nie identycznymi objawami. Co prawda 2 kulejące młode zostały wcześniej usunięte z hodowli, ale samiczka z opuszczonym skrzydłem i młody ze zmianami rogówki zostały dostarczone do badania, żeby przede wszystkim wykluczyć salmonellozę, ale także zdiagnozować przyczynę zachorowań. Poprzednie, przykre doświadczenie z salmonellozą, która pokrzyżowała plany hodowlane i lotowe, uczuliła hodowcę i nauczyła, że nie wolno lekceważyć żadnych tego typu zachorowań. Każdy przypadek choroby powinien być wyjaśniony, żeby jak najszybciej można było wprowadzić leczenie i nie dopuścić, by choroba rozprzestrzeniła się w stadzie. No i oczywiście opracować plan profilaktyki na przyszłość.

error: Zawartość chroniona
Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka w celu przechowywania danych, potrzebnych do prawidłowego działania witryny. Jeżeli się z tym nie zgadzasz, zamknij kartę przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz Regulaminie View more
Akceptuj